První turnus
Dne 18. listopadu 2018 začal pro šestnáct žáků třetích ročníků pobyt v Irském městečku Mallow, které se nachází zhruba 50km severně od města Cork. Cílem výpravy, kterou doprovázel školní koordinátor projektu profesor Jan Tesař, však primárně nebyla turistika. V rámci grantového projektu vypsaného v rámci programu Erasmus+, který hradil veškeré náklady spojené s dopravou, pojištěním, ubytováním a stravou, totiž žáci měli jedinečnou šanci si vyzkoušet jaké to je pracovat v cizí zemi v různých oborech, které mají stavebnictví jako svého společného jmenovatele.
Po absolvování náročného školení ochrany zdraví a bezpečnosti práce byli žáci přiděleni do jednotlivých firem, ve kterých měli šanci ukázat, že se práce nebojí a mají chuť si vyzkoušet něco nového. Žáci pracovali buď samostatně, po dvou a v některých případech i ve vícečlených skupinkách. Nabídka práce byla skutečně různorodá. Namátkou je možné zmínit fyzicky náročnou, ale velmi potřebnou práci na rekonstrukci budovy místní staré školy, renovaci části rodinného domu, nebo práci s programem Autocad při mapování farem a odběrových bodů vody v rámci celého Irska.
Přestože pracovní vytížení žáků ve všední dny bylo obvyklých osm hodin, k čemuž se často musel připočíst nějaký ten čas na dopravu, tak žáci netrávili zbylé volno zavřeni ve svých pokojích, ale mnozí tento čas využili k družné konverzaci s rodinami, které žákům zajišťovali nejen nocleh, ale také stravu. Přes počáteční obtíže v komunikaci způsobené osobitostí irského přízvuku si stážisté na místní výslovnost velmi rychle zvykli. Po několika dnech se zbavili i určitého ostychu, což velmi rychle vedlo k růstu sebevědomí v používání angličtiny nejen v práci a u večeře, ale též v rámci koverzace třeba i s náhodnými kolemjdoucími či hosty v kavárnách, restauracích, popř. karaoke klubu, který byl jedním z nejoblíbenějších míst pro trávení volného času.
Víkend se nesl ve znamení aktivního odpočinku. Celá skupina vyrazila nejdříve na obhlídku pevnosti Charles Fort, kde nám místní průvodce vysvětlil jak taje výstavby fortifikace počátku 17. století, tak život profesionálních vojáků v době, kdy Irská republika ještě byla součástí Velké Británie. Odtud jsme se přesunuli k jednomu ze zlatých hřebů dne, jímž se ukázalo být jižní pobřeží omývané Keltským mořem, do něhož se někteří žáci přes typicky listopadové počasí neváhali ponořit alespoň po kolena. Odpoledne pak bylo ve znamení nákupů na hlavní třídě města Cork, či v jednom z nejslavnějších trhů z potravinami nazvaném jednoduše The English Market.
V neděli nám naši irští průvodci ukázali malebná zákoutí přístavu Cobh, odkud na svou první a poslední plavbu vyplul Titanic. Do dnešních dnů se dochovalo molo i budova pokladen a čekárny, v níž je nyní umístěno malé muzeum, které jsme navštívili. Součástí výletu byla též prohlídka impozantní katedrály svědčící o zbožnosti tamějšího obyvatelstva. Závěrečnou zastávkou byla historicky zajímavá a architektonicky cenná budova bývalého vězení ve městě Cork.
Pracovní část stáže byla ukončena v pátek 30. listopadu. Partner naší školy, agentura Your International Training uspořádal ve svých prostorách závěrečný ceremoniál na jehož konci obdrželi žáci certifikáty potvrzující úspěšné dokončení pracovní stáže. Poslední večer v Mallow pak patřil kultuře. Žáci měli možnost shlédnout muzikálně taneční představení svých vrstevníků ze střední školy v Mallow na motivy pohádky Aladin a kouzelná lampa. V sobotu 1. prosince čekal skupinu odlet z Dublinu a návrat do Prahy.
S odstupem několika týdnů je možné říci, že akce skončila úspěchem po všech stránkách. Nejenže naši žáci vzorně reprezentovali Českou republiku obecně a naši školu obzvláště. Nadšení účastníků v průběhu pobytu, dobrá nálada a chuť objevovat místní kulturu a tím si zlepšovat své jazykové schopnosti potvrzuje, že všichni využili nabídnutou šanci na maximum.
Druhý turnus
Ve druhé půlce května mělo sedmnáct našich žáků ze druhých a třetích ročníků opět možnost vyjet v rámci programu Erasmus+ na třináct dní do irského městečka Mallow v hrabství Cork. Cílem stáže bylo opět vyzkoušet si práci v zahraničních firmách, prohloubit jak receptivní tak produktivní znalost anglického jazyka a poznat kulturu a historii jiné země.
Žáci měli v rámci programu opět možnost bydlet v rodinách a účastnit se jejích rituálů, jako např. společná večeře. Mnozí měli možnost ochutnat tradiční irskou kuchyni ať už v podobě Full Irish Breakfast nebo v této oblasti velmi oblíbeného Cabbage and Ham.
Pracovní zařazení následovalo v návaznosti na absolvování kurzu BOZP, který žáky seznámil se specifiky a rozdíly v normách a nařízeních platných v Irsku. Všichni žáci následně prošli testem znalostí a obdrželi speciální průkaz, který potvrzuje znalost této problematiky a možnost pracovního uplatnění na území Irska v oblasti stavitelství v následujících dvou letech.
Firmy, které v tomto běhu umožnily žákům absolvovat stáž, byly opět velmi různorodé. Ve velké míře se jednalo o stavební firmy, které se zabývaly např. úpravou terénu, rekonstrukcemi domů i realizacemi nových staveb. Mnoho firem bylo schopné vyjít vstříc poptávce žáků a nabídnout praxi s využitím znalostí nabitých ve škole v rámci předmětů stavitelství, studie a projekt či konstrukce a modelování a zejména aplikaci dovedností souvisejících s programem Autocad a Archicad. Nelze však vynechat ani firmy, které se zaměřily na specifické potřeby žáků v oblasti interiérového designu či práce s určitým druhem materiálu. Takto pestrá nabídka stáží byla umožněna díky tomu, že naše škola v tomto běhu spolupracovala celkově s devíti různými firmami a soukromými osobami působícími v oblasti stavitelství a bytového designu.
Přes značné pracovní vytížení v pracovním týdnu jsme v rámci stáže nezapomněli ani na kulturní program, který se odehrál během víkendu. V sobotu žáky čekal výlet od oblasti Mison Head, která se nachází v nejvýchodnější části Irska. Kromě dech beroucích scenérií, dramatických výhledů na skály a přírodní mosty mohli žáci obdivovat i dvojici majáků, které hrály klíčovou historii v navigaci lodí přijíždějících ze Spojených států amerických ještě na přelomu století. Zájemce o radiovou techniku jistě zaujal i fakt, že známý vynálezce Marconi v této oblasti zkoušel svůj převratný vynález, který umožnil bezdrátový přenos zpráv.
V neděli žáci zamířili do národního parku Killarney. Program byl opravdu nabitý. Nejdříve jsme si prohlédli vodopád ležící v těsném sousedství venkovského sídla Mucross House a následně jsme se mohli pokochat romantickými sceneriemi v okolí rozvalin opatství Mucross. Celý den byl zakončen nákupy v centru městečka Killarney.
Přes náročnou cestu zpět do Prahy je možné konstatovat, že i tento běh splnil a u mnoha žáků zajisté předčil jejich očekávání. Ještě jednou je proto nutné vyjádřit dík nejen Domu zahraniční spolupráce, který přidělil finanční prostředky na realizaci stáže v rámci programu Erasmus+, ale také řediteli naší školy Ing. Bc. Tomáši Langerovi, který si vždy našel čas a byl ochotný řešit otázky s projektem a jeho administrativou.