Výsledky Celostátní matematické soutěže pro odborné školy - 2023
Nedávno na naší škole proběhl již 30. ročník Celostátní matematické soutěže pro SOŠ, které se zúčastnili i naši studenti.
Nejúspěšnějším byl v kategorii 2. ročníků Lukáš Homolka, ze třídy 2.A, který se umístil na úžasném 2. místě, z celkového počtu více jak 270 soutěžících v této kategorii.
Velmi úspěšným soutěžícím byl dále Matyáš Zeman, ze třídy 3.B, který obsadil 24. místo v kategorii 3. ročníků, kde soutěžilo více jak 220 studentů.
Dalšími úspěšnými řešiteli byli v kategorii prvních ročníků Simona Palečková (1.E), která obsadila 79. místo a Daniel Montoya, (1.A), který se umístil na 84. místě, z celkového počtu více jak 212 soutěžících. V kategorii 2. ročníků byl Jakub Soukup z 2.C na 94. místě.
Všem jmenovaným blahopřejeme.
Hala roku Junior 2023
V pátek 21.4.2023 proběhla celorepubliková soutěž středoškolských týmů Hala Roku Junior 2023. Účast byla možná v kategoriích A - modely sestavené doma a kat. B - modely sestavené na místě a to dle přísných pravidel. Z naší školy se v kat. B účastnili dva týmy ze tříd 4.F a 3.B. V obrovské konkurenci 40-ti soutěžních týmů zvítězil náš tým SPŠ stavební Josefa Gočára - studentů ze 4.F pod názvem: Ti nejarchitektoničtější ve složení: Matěj Houdek, Matěj Hanuš a Tomáš Davidík, kteří suverénně se svou konstrukcí mostu předběhli s 30 bodovým náskokem ostatní soutěžící. Jejich most délky 1.2 m z polysterenu, lepenky a provázků udržel až do samotného zborcení neuvěřitelných 63,3kg, tj. unesl 134 násobek sám sebe. Při jeho stavbě, na kterou měli čas 3 hodiny, využili svých znalostí a zvolili konstrukci vzpínadla. Únosnost celého mostu chytře zdokonalili předpětím táhel - provázků, kdy celou mostovku mírně vypnuli do oblouku. Takže při spojitém zatěžování se most začal prohýbat teprve v okamžiku, kde se jiné mosty již končili. Další informace a fotky
Pohár primátora hlavního města Prahy
Ve sportovní soutěži o Pohár primátora hlavního města Prahy, tedy o nejsportovnější školu v Praze školního roku 2021/2022, se naše dívky probojovaly na 3. místo a chlapci, z rukou pana radního, převzali pohár za 1. místo. V minulých letech konání sportovních soutěží poznamenal Covid, ale historicky se jedná o několikáté vítězství Střední průmyslové školy stavební Josefa Gočára. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskutečnilo dne 30.9.2022 v Brožíkově síni Staroměstské radnice.
Soutěž o pražské architektuře
Dne 13. dubna 2022 proběhla soutěž pro třetí ročníky s názvem Architektura Prahy, která se koná již od roku 2014. Počasí bylo nádherné a studenti měli ideální podmínky pro objevování zajímavých zákoutí centra Prahy. Mezi sebou bojovaly nejen tříčlenné či čtyřčlenné skupinky žáků, ale i celé třídy. Žáci měli najít vybrané stavby z různých stavebních období, vyfotit se s nimi a odpovědět na přiložené otázky. Kromě vědomostí, které naši žáci získali v předmětu Architektura, si všichni procvičili i týmovou spolupráci a logistiku při hledání optimální trasy s ohledem na rozmístění staveb, časový limit, bolavé nohy a hlad či žízeň. Ohlasy studentů byly pozitivní. Velmi mě potěšil názor, že by takových soutěží mohlo být víc. Absolutním vítězem byla čtyřčlenná skupina ze 3.C ve složení Barták, Štěpo, Hradecká a Poppová. Ve výsledném součtu zvítězila třída 3.E. Blahopřejeme!
Velký úspěch pro rozvoj školy
V únoru 2022 národní agentura Dům zahraniční spolupráce naší škole udělila Akreditaci Erasmus v oblasti odborného vzdělávání a přípravy. Získání akreditace tak naši školu zařazuje do elitní společnosti škol, které kladou velký důraz na rozvoj odborných znalostí a dovedností v mezinárodním kontextu.
Soutěž o pražské architektuře
Dne 25. května 2021 zorganizovali již poněkolikáté vyučující katedry angličtiny pro žáky třetích ročníků soutěž s názvem Architektura Prahy. Žáci jednotlivých tříd vytvořili trojice či čtveřice, obdrželi pracovní list, na němž byly vyznačeny vybrané pražské památky reprezentující rozličné architektonické styly, a pak už vyrazili do pražských ulic. Jejich úkolem bylo lokalizovat v co nejkratším časovém limitu objekty z pracovního listu, vyfotit se u nich, případně vypracovat další úkoly. Některe skupiny byly velmi rychlé, jiné bloudily, nachodily dokonce i 15 kilometrů. Počasí se sice moc nevydařilo, ale všichni si soutěž nakonec užili.
Využití profesionálních dronů ve stavebnictví
I když poslední doba ukázala, že dlouhodobé plánování nemusí vždy mít očekávaný efekt, tak naše škola pokračuje i ve vymýšlení nových projektů a akcí, zaměřených na zkvalitňování výuky a překonávání výzev, které před pedagogy klade rozvoj v oboru stavebnictví. Proto jsme pro školní rok 2021/2022 společně se zahraničními partnery z Rakouska, Itálie a Španělska připravili projekt strategického partnerství v rámci programu Erasmus. Věříme, že připravovaný projekt s názvem Drone2train umožní nejen zefektivnit, ale také zatraktivnit náš obor a ukázat, jaké je v praxi stavebnictví využití profesionálních dronů. Hlavním kritériem projektu byl a je co největší přínos pro naše žáky, což jde ruku v ruce s přístupem k nejmodernějším technologiím. S touto oblastí nám pomůže náš další partner, společnost Robodrone, která jakožto technologický expert bude v rámci projektu nezastupitelným článkem.
Odborná pracovní stáž v Belfastu v Severním Irsku
Přestože uplynulý rok mezinárodním aktivitám nepřál, tak naše škola nepřestává vyvíjet tímto směrem aktivitu. Pevně věříme, že ze současných projektů, financovaných ze zdrojů Evropské unie, se nám na podzim roku 2021 podaří uskutečnit dlouho plánovanou třítýdenní odbornou pracovní stáž Erasmus+ do Belfastu v Severním Irsku, se kterou nám pomáhá náš partner Intern Europe. Ve fázi realizace je též doprovodný projekt dlouhodobých stáží ErasmusPro, který je určen pro naše čerstvé absolventy a představuje ideální možnost získat prestižní tříměsíční zahraniční pracovní stáž ve stavební firmě, projekčním středisku či ateliéru. Velkou výhodou obou zmíněných akcí je, že veškeré náklady spojené s cestou a pobytem jsou hrazeny v rámci programu Erasmus.
Sdělení Pedagogicko psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4
Od ledna 2021 spouštíme novou Poradenskou linku pomoci (PLP), která je na dálku snáze dostupná pro klienty, kteří mají nějakou psychologickou či pedagogickou otázku. Jde o linku jak telefonickou, tak mailovou. Odpovídat na dotazy budou pracovnice naší PPP v průběhu pracovního týdne od 8:00 do 16:00 hodin.
Práce na lince bude prakticky to stejná, čemu se věnujeme v poradně. Mohou se do toho však promítat specifika telefonu a někdy se mohou objevit i témata naší práci trošku vzdálenější. Proto dostanou klienti vždy informaci, kam se případně obrátit, pokud bude problematika širší.
Umělá inteligence, digitalizace, budoucnost stavebních profesí a řemesel
Žáci 2. a 3. ročníku se dne 12.11.2020 zúčastnili online semináře, který pro ně připravila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Hovořilo se například o úsporách energií v budovách, BIM technologiích a o perspektivách digitalizace. V závěru semináře byly prezentovány stavby z 28. přehlídky Stavba roku 2020.
Přednášející:
Doc. Ing. Jiří Karásek, Ph.D. Energetický expert Seven, s.r.o., vedoucí řešitel řady evropských projektů zaměřených na energetickou úspornost ve stavebnictví a docent na ČVUT se zaměřením na energetický management ve stavebnictví.
Ing. Petr Matyáš, předseda Představenstva Odborné rady pro BIM (Cz BIM), Ředitel atelieru: di5 architekti inženýři s.r.o. a přední odborník na zavádění systému BIM a digitalizaci v projektové praxi.
Ing. arch. Jan Fibiger, CSc. Předseda správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, vicepresident SIA ČR, člen Správní rady ČVUT a předseda nadačního programu STAVBA ROKU, Osobnost stavitelství 2019.
Další vítězství v celostátní soutěži
V celostátním kole Soutěže o nejlepší projekt společnosti Wienerberger s.r.o. ve školním roce 2019/2020 zvítězil a na 1. místě se umístil náš žák 4. ročníku Tomáš Bajer. 3. místo ve stejné kategorii obhájil žák David Talacko. Tomáš Bajer soutěžil s ročníkovou prací na téma "Polyfunkční centrum pro mládež". Jedná se o inovativní objekt kombinující prostory ke studiu, volnočasové aktivity a kulturu v rámci jedné budovy. Představení vítězného projektu ve formě grafického panelu nabízíme ve formátu pdf ke stažení zde. Konzultantem jeho práce byla Ing. Martina Věžníková. Gratulujeme!
Úspěch v celostátním kole studentské odborné soutěže
Žák Jakub Šafka (3.D) ve školním roce 2019/2020 zvítězil v celostátním kole 14. ročníku soutěže o nejlepší studentský projekt rodinného domu s využitím systému Ytong, kterou pořádá společnost Xella CZ, s.r.o. Představení vítězného projektu, s názvem "Dům, který Vám rozumí", nabízíme ve formátu pdf ke stažení zde. Oficiální předání diplomu by mělo proběhne na veletrhu For Arch 2020. Konzultantem jeho práce byl Ing. arch. Bc. Vojtěch Kořalka, Ing. Paed. IGIP. Gratulujeme!
Studentský slovník pro pozemní stavitelství, architekturu a interiérový design
Anglicko-český slovník je výsledkem roční práce dvou učitelů anglického jazyka a v elektronické podobě je zdarma k dispozici všem žákům a dalším zájemcům o odbornou angličtinu. V pdf formátu si jej můžete stáhnout z našeho webu - zde.
Prezentovali jsme na celostátní Konferenci GIS Esri v ČR
Studenti, kteří pracovali na mezinárodním eTwinningovém projektu Eco-House Challenge, měli možnost spolu s profesorkou RNDr. Hanou Vaněčkovou vystoupit na Konferenci GIS Esri v ČR, která je největším setkáním odborníků a uživatelů Geografických informačních systémů (GIS) v České republice. Ve svém vystoupení prezentovala RNDr. Vaněčková, jak se vyučují a používají GIS na naší škole, studenti pak ukázali, jak GIS využili v rámci daného projektu při hledání vhodného pozemku pro eco-dům. V projektu se používal software ArcGIS Pro a aplikace Story Maps. Prezentace byla z řad odborné veřejnosti velice dobře přijata a studenti byli schopni reagovat a zodpovědět řadu otázek. Před samotným vystoupením si studenti mohli vyslechnout odborné přednášky, navštívit doprovodný program a prohlédnout si stánky odborných firem.